Zbigniew „Dziubdziub” Rojek

(ur. 25.01.1954 – zm. 29.07. 2011)

Zdjęcie Zbyszka Rojka do zakładki Zbyszek

 

Współzałożyciel, wokalista, kompozytor i aranżer zespołu Kaczki z Nowej Paczki.

Twórca największych przebojów grupy m.in. legendarnego „Dziubdziuba” i „Grubej Luśki”

Z Kaczkami odniósł swoje największe artystyczne sukcesy. Był współtwórcą głównych nagród na festiwalach opolskich, współautorem Złotych Płyt, scenariuszy programów telewizyjnych i autorskiej audycji radiowej „Obmowa” w III programie Polskiego Radia.

Do końca życia pozostał głównym kompozytorem i aranżerem zespołu.

Był członkiem kilku ogólnopolskich stowarzyszeń twórczych, takich jak Związek Autorów i Kompozytorów ZAKR, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich czy Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Otrzymał także odznakę Zasłużony Działacz Kultury, nadaną mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W roku 2012 ukazała się obszerna monografia „Satyra i satyrycy na Warmii i Mazurach”, którą napisał wspólnie z Jackiem Józefem Rojkiem (chociaż nie są spokrewnieni, Zbyszek traktował Jacka prawie jak brata).

To co pozostanie po Zbyszku materialnego, będzie świadczyło o tym, że był artystą. Ale o wiele ważniejsze jest to, co dał z siebie innym. Nie tylko kolegom z zespołu, ale wszystkim, z którymi udało mu się zetknąć podczas swojego życia. Niezwykle barwnego, pełnego pasji i fascynacji otaczającym go światem. Był niezwykle twórczy, zawsze uśmiechnięty, życzliwy i przyjazny wszystkim. Takim pozostanie w naszej pamięci na zawsze.

Zbyszek Rojek odszedł od nas 29 lipca 2011 roku w Olsztynie po ciężkiej, lecz niespodziewanej chorobie.

Poniżej prezentujemy jedną z piosenek Zbyszka Rojka „W Paryżu nocą” (do tekstu Waldemara Chylińskiego) w jego autorskim wykonaniu. „Dziubdziub” znajduje się w zakładce „Hity”.

W-Paryżu-nocą