HISTORIA ZESPOŁU

 

Kaczki z Nowej Paczki to olsztyński kabaret piosenki, który narodził się 4 kwietnia 1982 roku dość nietypowo, bo w pociągu relacji Łódź Fabryczna – Warszawa Centralna. Był to rezultat kończącej się umowy i koniec występowania części osób w zespole (i z zespołem) Trzeci Oddech Kaczuchy. Założycielami Kaczek byli: Andrzej Zb. Brzozowski, Mateusz Iwaszczyszyn, bracia Andrzej i Zbigniew Rojek oraz Wojciech Sobol.

Przez te wszystkie lata przewinęło się przez zespół wielu muzyków i solistów. W kolejności alfabetycznej byli to: Stefan Brzozowski, Ewa Cichocka, Waldemar Chyliński, Mirosław Łoszewski, Tomasz Marek, Andrzej Rojek, Zbigniew Rojek, Andrzej Swacyna, Wojciech Śliwa, Witold Świech, Piotr Woliński. Od samego początku zespół pisał autorskie piosenki satyryczne. Zostały one zebrane na płytach. Do najważniejszych z nich należą:

– „Greps” (płyta winylowa z 1984 roku – wydana przez Polskie Nagrania, wyróżniona „Złotą Płytą” za ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy),

– „Kto widział Dziubdziuba” (również winyl z 1991 roku – wydany przez Polskie Nagrania),

– „Chiciory” (CD – przeboje 20-lecia zespołu, 2004 r. wydana przez Radio Olsztyn),

– „Dziubdziub” i „The Best” (płyty CD wydane przez MTJ – 2005 r.),

– „Szuwarowe Kaczki z Nowej Paczki” (dodatek CD do miesięcznika „Nowe Życie Olsztyna” – 2008 r.),

– „Parodie i pastisze” (CD wydane przez Radio Olsztyn – 2010 r.),

– „Zbyszek” (CD wydane przez Radio Olsztyn – 2012 r.).

- „Kulturalny człowiek” (CD wydane przez TMO – 2016 r.)

Ponadto Kaczki mają na swoim koncie m.in. nagrodę główną i tytuł „Nowość Estrady”na Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych OSET’83 w Rzeszowie oraz nagrodę dziennikarzy.

Na XXI Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zespół zdobył 2. nagrodę w konkursie piosenki kabaretowej i nagrodę główną w konkursie firm fonograficznych, gdzie reprezentował Polskie Nagrania wspólnie z zespołem Kombi. Kaczki z Nowej Paczki otrzymały od PN „Złotą Płytę Uznania” za reprezentowanie wytwórni na festiwalu.

Członkowie zespołu (Andrzej Zb. Brzozowski i Zbigniew Rojek) są pomysłodawcami Ogólnopolskiego Festiwalu Parodii i Pastiszu „Parodiola”, który od 2009 roku odbywa się w olsztyńskim amfiteatrze im. Czesława Niemena.

Od 1991 roku zespół występował jako trio, a po wyjeździe Andrzeja Rojka do USA (wrzesień 2005 r.) „Kaczki z Nowej Paczki” tworzył autorski duet – Andrzej Zb. Brzozowski (teksty) i Zbigniew Rojek (muzyka). Niestety to nie był koniec zmian personalnych. Po śmierci Zbyszka Rojka (29 lipca 2011 r.) Andrzej Zb. Brzozowski postanowił kontynuować działalność zespołu w celu zachowania i prezentacji ich artystycznego dorobku (razem napisali ponad 300 piosenek z czego ok. 200 jest zarejestrowanych w Stowarzyszeniu ZAIKS). Do współpracy zaprosił muzyków: Andrzeja Kulczyńskiego (gitara basowa, śpiew), Mirosława Łoszewskiego (gitara, kompozycje, teksty, śpiew) oraz Andrzeja Nowickiego (gitara solowa).

Po odejściu z zespołu Mirosława Łoszewskiego (kwiecień 2014), program zespołu Kaczki z Nowej Paczki to autorski recital Andrzeja Zb. Brzozowskiego, na który składają się piosenki (większość z muzyką Zbigniewa Rojka) i satyryczne monologi. Grany jest solistycznie lub z towarzyszeniem muzyków (w zależności od potrzeb programowych). Z zespołem Kaczki z Nowej Paczki współpracują także: Darek Szweda – kompozytor i aranżer oraz Wiesław Nideraus – satyryk, kabareciarz i aktor.

Członkowie zespołu należą do ogólnopolskich związków i stowarzyszeń twórczych: Związku Autorów i Kompozytorów Utworów Rozrywkowych ZAKR, Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Sceny ZAIKS, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP oraz Związku Zawodowego Twórców Kultury. Osobiście i jako zespół posiadają honorowy tytuł „Współfundator Ośrodka Dla Niepełnosprawnych Dwa Serca w Chrząstówku”.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył w 2001 roku Andrzeja Brzozowskiego oraz Zbigniewa i Andrzeja Rojków odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Andrzej Zb. Brzozowski w 2012 roku z okazji 30. lecia zespołu Kaczki z Nowej Paczki został odznaczony przez prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2015 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Andrzeja Brzozowskiego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Redakcja magazynu „Education World” przyznała zespołowi honorowy tytuł „Ikony polskiej kultury”.